Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 21 февруардаги «“Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида»ги ПФ-37-сон Фармойишига, шунингдек, «Қонун устуворлигини таъминлаш, халқ хизматидаги давлат бошқарувини ташкил этиш» йўналиши бўйича 2024 йилга мўлжалланган амалий чора-тадбирлар режасининг 4-иловаси 1–3-бандларига ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 21 декабрдаги «Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси фаолиятини ташкил этиш ва маҳаллаларда бошқарув тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-402-сон Қарорига 5-илова Йўл харитасининг 10-бандига мувофиқ Ягона маҳалла платформасини жорий этиш кўзда тутилган.
Маҳаллаларнинг тарқоқ ахборот платформаларини ягона рақамли тизимга бирлаштириш.
Маҳаллага оид маълумотларни Электрон ҳукуматнинг Ягона интеграциялашган платформаси орқали вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимлари билан интеграция қилишни таъминлаш ҳамда маҳалла кесимида консолидацияланган маълумотларни шакллантириш.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2024 года № ПФ-37 «О Государственной программе по реализации Стратегии “Узбекистан – 2030” в Год поддержки молодежи и бизнеса», а также пунктами 1–3 Приложения 4 Плана практических мероприятий на 2024 год по направлению «Обеспечение верховенства закона и организация государственного управления, служащего народу», и пунктом 10 Приложения 5 Дорожной карты к Постановлению Президента Республики Узбекистан от 21 декабря 2023 года № ПҚ-402 «О дополнительных мерах по организации деятельности Ассоциации махаллей Узбекистана и совершенствованию системы управления в махаллях» предусмотрено внедрение Единой платформы махалли.
Объединение разрозненных информационных платформ махалли в единую цифровую систему.
Обеспечение интеграции данных, относящихся к махалле, через Единую интеграционную платформу электронного правительства с информационными системами министерств и ведомств и формирование консолидированных данных в разрезе махалли.