“Yashil makon” ekilgan daraxt va butalarni monitoring qilish axborot tizimi.
Respublika bo‘ylab ekilgan daraxt va butalarni monitoring qilish va hisobotlarini onlayn shakllantirish tizimi. yashilmakon.eco
• advantage icon Respublika tomonidan ekilgan daraxt va butalarning hisobini yuritish.
• advantage icon Respublika bo‘ylab ekilgan daraxt va butalarni onlan ravishda hududlar kesimida monitoringini yuritish.
• advantage icon Har bir ekilgan daraxt yoki butaning ekilgan joyi, yoshi, turi, navi va fotosurati haqidagi ma’lumot.
• advantage icon Ekilgan daraxt va butalarni interaktiv xarita orqali monitoring qilish.
Tizim haqida
“Yashil makon” axborot tizimi 2022-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil, 5-oktabrdagi PF-6079-son farmoniga asosan ishga tushirilgan.
Axborot tizimining ishiga bugungi kun holatiga respublika bo‘ylab ekilgan 675,0 mlnda ziyod daraxt va butalar haqida ma’lumotlar kiritilgan.
Mazkur axborot tizimi ochiq tarzda e’lon qilingan xohlagan fuqarolar amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha tanishib borishlari uchun shart sharoitlar yaratilgan.
Tizimning maqsadi va vazifasi
“Yashil makon” axborot tizimi respublika bo‘ylab ekilgan daraxt va butalarni monitoring qilish va hisobotlarini onlayn shakllantirish tizimi.
Respublika hududlari kesimida ekilgan daraxt va butalarni elektron hisobini va monitoringini yuritish.
“Yashil makon” axborot tizimiga 2022-2026 yillar davomida Respublika bo‘ylab ekilgan 675,0 mlndan ortiq daraxt va butalar haqida  ma’lumotlar kiritilgan va hisobotlari onlayn ravishda yuritish imkoniyatlari yaratilgan.
• opportunity icon “Yashil makon” axborot tizimi ichida ekilgan daraxt va butalar to‘g‘risida ma’lumotlar interaktiv xaritada joylashtirilgan va onlayn ko‘rib borish imkoniyatlari yaratilgan.
• opportunity icon Foto va geolokatsiya ma’lumotlarini saqlash hamda hududlar kesimida statistik va tahliliy hisobotlar shakllantirish.

Информационная система “Yashil makon” для мониторинга посаженных деревьев и кустарников. yashilmakon.eco
• advantage icon Ведение учета деревьев и кустарников, посаженных Республикой.
• advantage icon Осуществляется онлайн-мониторинг деревьев и кустарников, высаженных по всей республике в разрезе регионов.
• advantage icon Информация о месте посадки, возрасте, виде, сорте и фотографии каждого посаженного дерева или кустарника.
• advantage icon Мониторинг посаженных деревьев и кустарников с помощью интерактивной карты.
Информационная система Yashil makon была запущена в 2022 году в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-6079 от 5 октября 2020 года.
Информационная система содержит информацию о более чем 675,0 миллионах деревьев и кустарников, высаженных на территории республики.
Эта информационная система находится в открытом доступе, создавая благоприятные условия для ознакомления граждан и субъектов предпринимательства.
Информационная система Yashil makon  - это онлайн система для мониторинга и составления отчетов о деревьях и кустарниках, высаженных по всей республике
Осуществление электронного учета и мониторинга деревьев и кустарников, высаженных на территории республики
Yashil makon содержит информацию о более чем 675,0 миллионах деревьев и кустарников, высаженных по всей Республике в период с 2022 по 2026 год, и создана возможность вести отчеты в режиме онлайн.
• opportunity icon Информация о посаженных деревьях и кустарниках в рамках информационной системы “Yashil makon” размещена на интерактивной карте, а также созданы возможности для просмотра в режиме онлайн.
• opportunity icon Сохранение фото- и геолокационных данных, а также формирование статистических и аналитических отчетов в разрезе регионов.