• advantage icon IPSAS hisobotlari
Barcha budjet tashkilotlari, budjet mablagʼlarini oluvchilar, maqsadli jamgʼarmalar daromadlari va xarajatlari bo‘yicha operatsiyalarni hisobga olish, qayta ishlash va boshqarish;
Davlat budjetini rejalashtirish, nazorat qilish, buxgalteriya hisobini yuritish va hisobotlarni shakllantirish;
Davlat budjeti daromadlarining hisobini, tushumi va taqsimotini yuritish;
G‘aznachilik operatsiyalarini uzluksiz bajarish;
Budjet parametrlarini boshqarish huquqini tasdiqlangan vakolatlar doirasida   moliya organlari, bo`lim va sektorlarga berish (biriktirish).
Oʻzbekistonda 2012-yilda Yagona gʻazna hisobvaragʻi (YGʻH) tashkil etilgan boʻlib, hozirda u ishlamoqda va davlat daromadlari hamda xarajatlarining aksariyat qismini qayta ishlash uchun ishlatilmoqda. Gʻaznachilik va vaqtinchalik Moliya boshqaruvi axborot tizimi (MBA T) daromadlarni har kuni kiritishni hamda hisobvaraqlar boʻyicha kundalik yoki oylik solishtiruv ishlarini qoʻllab-quvvatlaydi, bu esa naqd pul nazorati va fiskal shaffoflikni sezilarli darajada yaxshiladi. Biroq, MBA Tning bir nechta modullari (byudjetlashtirish, toʻliq hisoblab yozish usuli, aktivlarni boshqarish, konsolidatsiyalangan hisobot) hali ham ishlab chiqish bosqichida va ayrim byudjetdan tashqari/maxsus byudjet hisobvaraqlarida hamda kvazifiskal operatsiyalarda toʻliq YGʻH/byudjet qamrovi hali ham mavjud emas, bu esa bartaraf etilishi kerak boʻlgan zaiflikdir.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Gʻaznachilik xizmati qoʻmitasining maʼlumotlariga koʻra, 2024-yil holatiga koʻra, Yagona gʻazna hisobvaragʻining qamrovi 95,6%ni tashkil etgan. https://gov.uz/oz/imv/sections/konsolidasiyalashgan-budjet-ijrosi
Jamgʻarma tarkibi (2024-yil):
• Byudjet mablagʻlari: 58%
• Byudjet tashkilotlarining byudjetdan tashqari mablagʻlari: 24%
• Davlat maqsadli jamgʻarmalari va boshqa mablagʻlar: 11%
• Bojxona qoʻmitasining depozit hisobvaragʻi: 5%
Hukumatning konsolidatsiyalashgan byudjet xarajatlari muntazam ravishda oʻsib bormoqda:
• opportunity icon Davlat organlari, tashkilot va korxonalarga tegishli bo‘lgan mol-mulkning markazlashtirilgan elektron hisobini yuritish.
• opportunity icon Davlat mulkidan foydalanish samaradorligini monitoring qilish
• opportunity icon Turli yo‘nalishlar bo‘yicha (hududlar, tarmoqlar, bo‘limlar bo‘yicha) tahliliy ma’lumotlar va hisobotlarni yaratish
• opportunity icon Boshqa davlat axborot tizimlari (masalan, soliq, kadastr, adliya va boshqalar) bilan o'zaro hamkorlik
• opportunity icon Tahlil qilish va boshqaruv qarorlarini qabul qilish uchun ma'lumotlarni eksport qilish imkoniyati

Информационная система управления государственными финансами
Информационная система управления государственными финансами — это система, охватывающая процессы эффективного и прозрачного планирования, распределения, исполнения, отчетности и контроля государственных финансовых ресурсов dmbat.uz
• advantage icon Модули автоматизации бизнес-процессов казначейства
• advantage icon Модули автоматизации сбора доходов
• advantage icon Модули учета начисленного дохода
• advantage icon Модули расчета сметной стоимости отчеты МСУГС
Цель системы
Учет, обработка и ведение операций по доходам и расходам всех бюджетных организаций, получателей бюджетных средств и целевых фондов;
Планирование, контроль, учет и отчетность государственного бюджета;
Ведение учета, поступления и распределения доходов государственного бюджета;
Непрерывное выполнение казначейских операций;
Передача (объединение) права управления бюджетными параметрами финансовым органам, ведомствам и секторам в рамках утвержденных полномочий.
Статистика использования (2023 и 2024)
О проектк
В рамках данного проекта в 2012 году в Узбекистане был создан Единый казначейский счет (ЕКС). В настоящее время он функционирует и используется для обработки большей части государственных доходов и расходов. Казначейство и временная ИСУФ (информационная система управления финансами) обеспечивают ежедневный ввод данных о доходах и регулярную сверку счетов, что значительно улучшило контроль за денежными средствами и повысило фискальную прозрачность.
Однако некоторые модули ИСУФ, такие как бюджетирование, учет по методу полного начисления, управление активами и консолидированная отчетность, все еще находятся в разработке. Кроме того, некоторые внебюджетные счета и квазифискальные операции пока не полностью охвачены ЕКС, что остается слабым местом.
По состоянию на 2024 год охват Единого казначейского счета составлял 95,6%, согласно данным Комитета казначейской службы при Министерстве экономики и финансов. https://gov.uz/en/imv/sections/konsolidasiyalashgan-budjet-ijrosi
Состав фонда (2024)
Бюджетные средства: 58%
Внебюджетные средства бюджетных организаций: 24%
Государственные целевые фонды и прочие средства: 11%
Депозитный счет Таможенного комитета: 5%
Расходы консолидированного бюджета
Расходы консолидированного бюджета правительства неуклонно растут:
2023: 343 212,60 миллиарда сумов
2024: 427 640,30 миллиарда сумов https://www.pempal.org/sites/default/files/event/attachments/2_treasury_uzbekistan_eng.pdf
• opportunity icon Централизованный электронный учет имущества, принадлежащего государственным учреждениям, организациям и предприятиям.
• opportunity icon Мониторинг эффективности использования государственной собственности.
• opportunity icon Создание аналитических данных и отчетов по различным направлениям (по регионам, по отраслям, по ведомствам).
• opportunity icon Взаимодействие с другими государственными информационными системами (например, налоговая, кадастр, юстиция и др.).