“Очиқ Буджет” дастурий мажмуаси
Жамоатчилик фикри асосида шаклланган бюджет – маҳаллий инфратузилмани ривожлантириш лойиҳаларига туман/шаҳар бюджетлари маблағларининг бир қисмини бевосита фуқароларнинг ташаббуси асосида йўналтиришга асосланган тизим openbudget.uz
• advantage icon Ўзбекистон Республикаси бюджет маълумотлари очиқлиги ва бюджет жараёнида фуқраларнинг фаол иштирокини таъминлаш
• advantage icon "Очиқ бюджет" ахборот порталидан фойдаланиш мутлақо бепул бўлиб, пуллик хизматлар мавжуд эмас
• advantage icon Энг кўп овоз тўплаган лойиҳаларни автоматик равишда (инсон омилисиз) ғолиб деб эълон қилади
Жамоатчилик фикри асосида шаклланган бюджет (ЖФШБ) – маҳаллий инфратузилмани ривожлантириш лойиҳаларига туман/шаҳар  бюджетлари маблағларининг бир қисмини бевосита фуқароларнинг ташаббуси асосида йўналтиришга асосланган тизим.
Дастурий мажмуанинг мақсад ва вазифалари
Очиқ бюджет ахборот портали Ўзбекистон Республикасининг бюджет тизими бюджетлари, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси бюджет тизими ахборотига кириш ва Ўзбекистон Республикасида бюджет жараёнини ташкил этиш тўғрисида тегишли ахборотни тақдим этишни мақсад қилган.
Шунингдек, ушбу портал қуйидаги вазифаларни бажаради:
- бюджет харажатларини тартибга солиш бўйича жамоатчилик назоратини амалга ошириш;
- жамоатчилик фикрини шакллантириш учун туманлар ва шаҳарлар бюджетларининг маблағлари ҳисобидан молиялаштириш учун тақдим этиладиган тадбирлар тўғрисидаги маʼлумотларни жойлаштириш;
- фуқароларнинг мурожаатларини, шу жумладан бюджет қонунчилигининг бузилиши фактларини хабардор қилиш ва бюджет жараёнини такомиллаштириш юзасидан таклифлар киритиш имкониятларини ташкил этиш.
Рўйхатдан ўтиш
Тизимга кириш “openbudget.uz” сайтидан рўйҳатдан ўтиш шаҳсга доир маълумотлар ва телефон рақамни киритиб, Икки факторли авторизациядан ўтиш (СМС код орқали). (EРИ калити орқали) фойдаланувчи томонидан логин ва парол терган ҳолда амалга оширилади.
Статистика
Мобил дастурни юклаб олиш
Хизматлардан мобил иловалар орқали фойдаланиш учун қуйидаги ҳаволалардан юклаб олишингиз мумкин:
• opportunity icon ЖФШБ лойиҳалари юзасидан таклифларни Очиқ бюджет платформаси ёрдамида (Ёки очиқ тартибда қабул қилиш)
• opportunity icon Онлайн жамоатчилик овоз бериш жараёнини ўтказиш ва натижаларини ҳисоблаш
• opportunity icon ЖФШБ лоойиҳаларини амалга ошириш тўғрисидаги маълумотларни жойлаштириш
• opportunity icon ЖФШБ лойиҳаларини амалга ошириш жараёнларини очиқ бюджет порталига жойлаштириш
• opportunity icon Бюджетдан ташқари маблағлар ҳисоборларида тушумларнинг автоматик равишда туркумланиши
• opportunity icon Тақдим этилган ЖФШБ лойиҳаларни белгиланган мезонларга мувофиқлигини текшириш ва лойиҳаларни иқтисодий экспертизадан ўтказиш

Программный комплекс “Open Budjet”
Бюджет, формируемый на основе общественного мнения, представляет собой систему, основанный на прямом выделении части средств районного/городского бюджета на проекты развития местной инфраструктуры по инициативе граждан openbudget.uz
• advantage icon Стандарт бюджетного учета Республики Узбекистан согласно требованиям «Единого плана счетов»
• advantage icon Возможность ведения учета кадров для сотрудников кадрового отдела бюджетных организaций
• advantage icon Практика двухфакторной авторизaции по обеспечению информaционной безопасности в системе
Бюджет, формируемый на основе общественного мнения (БФОМ), представляет собой систему, основанный на прямом выделении части средств районного/городского бюджета на проекты развития местной инфраструктуры по  инициативе граждан.
Цель и задачи программного комплекса
Открытый бюджетно-информaционный портал призван предоставлять актуальную информaцию о бюджетах бюджетной системы Республики Узбекистан, включая доступ к информaции о бюджетной системе Республики Узбекистан и организaции бюджетного процесса в Республике Узбекистан.
Также данный портал выполняет следующие задачи:
- осуществление общественного контроля за регулированием бюджетных расходов;
- размещение информaции о мероприятиях, представленных к финансированию из средств районных, городских бюджетов по формированию общественного мнения;
- организaция обращений граждан, включая возможности информирования о фактах нарушений бюджетного законодательства и внесения предложений по совершенствованию бюджетного процесса.
Регистрaция в программном комплексе
Войдите в систему, зарегистрируйтесь на сайте «Openbudjet.uz», введите персональные данные и номер телефона, пройдите двухфакторную авторизaцию (по СМС-коду). (через ключ ЭРИ) осуществляется пользователем путем ввода логина и пароля
• opportunity icon Предложения по проектам БФОМ с использованием Платформы открытого бюджета (или принятие в открытом порядке)
• opportunity icon Проведение общественного онлайн-голосования и подсчет результатов
• opportunity icon Размещение информaции о реализaции проектов БФОМ
• opportunity icon Размещение процессов реализaции проекта БФОМ на портале открытого бюджета;
• opportunity icon Автоматическая категоризaция поступлений на счета внебюджетных фондов
• opportunity icon Проверка соответствия представленных проектов БФОМ установленным критериям и проведение экономической экспертизы проектов;